Poobedné krúžky v pohodlí domova - 2. časť
03.04.2025
Domáce úlohy urobené, izba uprataná... a čo teraz? Za bežného chodu, by sme poobedia trávili s našimi krúžkami. A prečo by sme tak nemohli robiť aj teraz?
Rozhodli sme sa pomôcť všetkým rodičom, ktorí teraz v rámci karantény trávia čas doma so svojimi deťmi. Špeciálne pre túto situáciu pre vás „otvárame“ niektoré naše krúžkové metodiky. Deti tak budú svoj voľný čas tráviť zmysluplne, rodičia si v prípade záujmu môžu vyskúšať rolu lektora a zároveň zažijete spoločne veľa zábavy.
V druhom diely z našich Krúžkov z pohodlia domov vás necháme nahliadnuť do našej metodiky krúžku Vedecké pokusy.
2. Diel – VEDECKÉ POKUSY
Vybrali sme pre vás najobľúbenejší pokus – Výbuch Sicílskej sopky, ktorý sa dá ľahko vyskúšať s pomôckami, ktoré nájdete doma v kuchyni. Ukážeme si, že aj veda môže byť poučná a zároveň zábavná.
Pripravíme si pomôcky:
- Plastelína, pohár s vodou, miska/tanierik, kyselina citronová, jedlá sóda, potravinárske farbivo, čajová lyžička, pipeta/injekčná striekačka
Postup:
- Z plastelíny si vymodelujeme kráter sopky, ktorý následne umiestnime do stredu tanierika. Čím vyššiu sopku urobíme, tým lepšie.
- Pripravíme si zmes jedlej sódy a kyseliny citrónovej /pomer 1:1/. Obe zmesi premiešame v miske a pridáme farbivo
- Zmes nasypte do sopky a postupne pridávajte vodu - ideálne kvapkať pipetou alebo striekačkou priamo do krátera.
- Po pridaní vody nastane šumivá reakcia a malá „explózia“ sopky
- Pridávaním zmesi sa môže reakcia zopakovať
/ak by ste doma nemali kyselinu citrónovú a farbivá tak použite iba jedlú sódu do ktorej kvapkajte ocot – reakcia bude rovnaká/
Vysvetlenie pokusu:
- Voda rozpustí kyselinu citrónovú, ktorá okamžite začne reagovať s jedlou sódou za vzniku oxidu uhličitého CO2
Ak by Vám niečo z nášho postupu nebolo jasné, pozrite si dole v galérií foto manuál, ktorý Vám pomôže pokus zrealizovať.
Galéria













