Poobedné krúžky v pohodlí domova - 1. časť
03.04.2025
Domáce úlohy urobené, izba uprataná... a čo teraz? Za bežného chodu, by sme poobedia trávili s našimi krúžkami. A prečo by sme tak nemohli robiť aj teraz?
Rozhodli sme sa pomôcť všetkým rodičom, ktorí teraz v rámci karantény trávia čas doma so svojimi deťmi. Špeciálne pre túto situáciu pre vás „otvárame“ niektoré naše krúžkové metodiky. Deti tak budú svoj voľný čas tráviť zmysluplne, rodičia si v prípade záujmu môžu vyskúšať rolu lektora a zároveň zažijete spoločne veľa zábavy.
Nakoľko sa nám blíži jar a Veľká noc, tak ako prvé vám ponúkame pár jarných receptov z nášho krúžku - Zdravé Varenie.
1. DIEL - ZDRAVÉ VARENIE
Nájdete tu pár osvedčených receptov, ktoré zvládne pripraviť každý. Najskôr si poďme krátkym úvodom predstaviť základy, ktoré by deti mali o varení vedieť.
Milá naša kuchárka/kuchár, vitaj v našej krúžkovej kuchyni
Kuchyňa je plná zaujímavých a užitočných vecí, ale tiež i nebezpečných. Preto je dôležité veci v nej používať správne:
- Najväčším pomocníkom, ale aj veľkým nepriateľom je pán Nôž. Pri jeho používaní musíme byť veľmi opatrní, prsty musíme poprosiť, aby sa mu vyhýbali a určite s ním nikdy nešermujeme, nie je to predsa meč
- Mladším bratom noža je príborový nôž. Nie je taký ostrý ako jeho brat. Ale keďže sú predsa z jednej rodiny, tak treba si aj na neho dávať pozor. Nedávame ho do úst a aj prstíky sa mu majú radšej vyhnúť.
- Kamarátka z rovnakej ulice je slečna Vidlička. Je to baba trošku nezbedná. Prepichne všetko, čo môže. Pozor na ňu.
- Najlepšia ja rodina pani Lyžičky. Hlavnou úlohou veľkej aj malej je naberanie, nie cinkanie ani búchanie.
- Rodina pána Hrnca je asi najpočetnejšia z celého kuchynského náradia. Hrniec vždy v sebe niečo skrýva a všetko sa v ňom varí. Či už zemiaky, polievky, omáčky, párky. Jeho najlepšou kamoškou je Vareška. Vďake nej sa totiž hrniec nepripáli.
- Veľkým pomocníkom v kuchyni je aj pán Valček. Rozvaľká cesto na všetky možné dobroty.
- Medzi ďalších veľkých pomocníkov patrí vykrajovačka, škrabka, naberačka, ale aj strúhadlo. Nato, ale veľký pozor, prsty musia byť naň opatrné.
Správny kuchár, by mal poznať aj suroviny, ktoré na tomto našom svete máme neúrekom. Keďže je ich veľa, povieme si iba o tých základných:
- Zelenina – je veľmi zdravá a preto s ňou nešetríme. Môžeme ju použiť vo väčšine receptov a vykúzliť s ňou všeličo. Patrí sem: mrkva, rajčiny, šalát, paprika, uhorka, cibuľa, cesnak, zemiak, cuketa, karfiol, špenát...
- Ovocie – je sladké, ale tiež veľmi zdravé. Obsahuje veľa dôležitých vitamínov. Ovocie je napríklad jablko, hruška, broskyňa, melón, mandarínka, jahoda, banán...
- Mäso – nám dodáva silu, ale malo by sa jesť s rozumom. Najzdravšie je kuracie, morčacie, ryby (ako losos, pstruh, tuniak, šťuka/, ale aj hovädzie mäso /z kravičky/ a bravčové /z prasiatka/. Najmenej zdravé sú údeniny ako párky, klobásky, slanina... tie sa preto jedia v menších množstvách
- Pečivo – medzi pečivo patrí to, čo sa upečie z cesta. Teda chlieb, rožky, žemlička ale aj koláče a buchty.
- Mlieko a mliečne výrobky – sú veľmi dôležité pre rast kostí. Medzi ne patria syry, jogurty, tvaroh, kefír alebo maslo.
- Cestoviny – sú suroviny, ktoré sa vyrábajú z múky. Patria sem napr. Špagety, vrtuľky, kolienka, slíže...
Tak, všetko základné už vieme a hurááááá poďme si pripraviť naše chutné recepty. Stačí pozrieť našu Kuchárka.pdf a pripraviť si niektorú z chutných receptov.
Galéria




