SOS kroky pri bolestivom akné - Krúžky v škole

SOS kroky pri bolestivom akné

04.13.2021

Trápia vaše deti bolestivé začervenané pupáky na rôznych častiach tela? Ak áno, rozhodne čítajte ďalej. Vysvetlíme si ako akné vzniká a aká je prvá pomoc pri jeho liečbe. 

Akné je definované ako zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikúl. Áno, znie to ako kázeň u lekára – poďme si to teda rozmeniť na drobné. 

V období hormonálnych zmien dochádza k zvýšenej produkcii mužských pohlavných hormónov, ktoré plnia úlohu generálov pre mazové žľazy. Dajú ich do pozoru a žľazy začnú pracovať aj nadčasy. Tento chaos sa zrohovateným bunkám na povrchu kože nepáči, pretože nadmerný maz zabraňuje ich odchodu. Začnú sa na seba hromadiť a tým zabraňujú prirodzenej výmene starej vrstvy pokožky za mladšie bunky. Dôjde teda k upchatiu vývodov mazových žliaz a vlasových folikulov. A ako si to preloží naše telo? Deje sa niečo neprirodzené, poďme sa brániť!  Tu sa zrodí termín zápalová reakcia, ktorá je najväčšou zbraňou nášho organizmu pri zneškodňovaní nepriateľa - pritom tam nepriateľ ani nie je. (Samozrejme, ak sa do procesu nezapoja aj baktérie, ktoré radi prejavujú svoju silu pri narušenej rovnováhe ochranného filmu pokožky). Skrátka, je to nabaľujúci sa proces, ktorý keď nepodchytíme včas, tak nám na koži zostane pár pamiatok vo forme jaziev. Preto odporúčame návštevu dermatológa alebo iného špecialistu, ktorý sa tieto bolestivé pupáky bude snažiť liečiť aj zvnútra. No ak sa vaše dieťa nachádza v akútnej fáze bolesti, máme pre vás par SOS tipov, ako mu aspoň trošku odľahčiť tieto neľahké dni.

1. Med

Keďže je pokožka pri akné podráždená a citlivá, upokojujúcim prírodným produktom nič nepokazíte. Navyše je to surovina, ktorú väčšina z nás pravidelne využíva, takže spĺňa kritéria prvej pomoci - vždy je po ruke. Med aplikujte na pokožku ako masku a nechajte ju pôsobiť aj 30 minút.

2. Naparovanie

Horúca para spôsobí prekrvenie, otvorenie a prečistenie pórov. Nezabudnite vašim deťom pripomenúť, že treba od hrnca zachovať dostatočne veľkú vzdialenosť. Naparovanie by malo byť príjemné a nie pálivé. Odporúčame v horúcej vode vyvariť liečivé bylinky ako napríklad žihľavu alebo repík.

3. Čajovník austrálsky (Tea tree oil) 

Jeden z najznámejších esenciálnych olejov na trhu, ktorý vás určite nesklame. Vďaka jeho protizápalovým a čistiacim účinkom dokáže zmierniť bolesť a zároveň predchádzať zhoršeniu stavu pokožky. Nájdete ho v drogériach a bio-obchodoch.V prípade záujmu, viac informácií o akné sa dozviete na webe https://zdravoteka.sk/choroby/akne/