Online tréningy prinášajú výborné výsledky!
Aktuálne protipandemické opatrenia opäť zatvorili dvere telocviční, a z viacerých detských izieb sa tak dočasne stali telocvične. Deti v nich cvičia pod online vedením svojich trénerov. Niektorí rodičia možno vnímajú online cvičenie ako slabšiu náhradu za skutočný tréning a pochybujú o tom, či má online tréning význam. Naša trénerka Renátka Vičíková vysvetľuje, ako veľmi sú online tréningy pre deti dôležité: „Ak nemôžu deti cvičiť v škole alebo sú zatvorené ich obľúbené krúžky, tak je veľmi potrebné si zvoliť online formu pohybu s človekom trénerom, ktorý vie ako na online výučbu a tréningy. Každý deň sa stretávam s deťmi, ktoré majú problémy či už s plochými nôžkami alebo s bolesťami pohybového aparátu. Ale zároveň sa aj stretávam s dospelými ženami v rôznom veku, ktoré majú dnes veľké problémy, lebo práve vo veku, kedy rýchlo rástli, sa im nikto nevenovala dnes sa musia dvojnásobne prekonávať, aby niečo napravili.“
Motivácia a kompromis
Online cvičenie je najefektívnejšie, ak sú tréneri i deti dobre pripravení a spolupracujú. Kľúčová je však motivácia k cvičeniu a prispôsobenie programu cvičenia podmienkam. Renátkine skúsenosti potvrdzujú, že obzvlášť pri online cvičení sa zlučuje motivácia s kompromisom. Tréneri musí prispôsobiť obsah tréningu zmeneným podmienkam.
Aj keď ako trénerka nie je fyzicky prítomná, online cvičenie podľa nej prináša výborné výsledky: „Myslím si, že najdôležitejšie je vedieť počúvať. Online cvičenie vie byť naozaj efektívne, keď spolupracujú obe strany. Samozrejme je dôležité mať aj dostatočne výkonné technické vybavenie ako je PC, kamera, mikrofón a internet. Potom to už ide jedna radosť!“
Praktické tipy pre kvalitné online cvičenie:
- Základom je kvalitný počítač a rýchly internet.
- Prepojte počítač s televíznou obrazovkou, čo dnešné technológie už jednoducho umožňujú. Deti budú lepšie vidieť a nebudú sa „krčiť“ pri počítačovej obrazovke.
- Stavte na pohodlne pestrofarebné oblečenie. Čierna sa na obrazovke ,,zlieva‘‘ a potom častokrát tréner nevie či má dieťa zdvihnutú pravú alebo ľavú nohu.
Ako prebiehajú online tréningy?
Tréningy samozrejme začínajú rozcvičkou, nasleduje jadro hodiny a končia relaxáciou. ONLINE tréning vždy trvá 45 minút. Vďaka tomu je zabezpečené, že to deti ale ani dospelých nenudí a zároveň sú ochotné cvičiť viackrát do týždňa čo je veľmi dôležité.
Skupinové online cvičenia Renátka vedie hravou formou. Rada a veľa využíva všeobecne prospešné cviky na zdravý chrbát a nôžky. V prípade individuálneho cvičenia vyskladá program na mieru.
A ako zistí, či jej zverenci cvičia počas online tréningu správne? „To, či človek cvičí správne zistí sám na sebe. Keď sledujete na sebe pozitívne zmeny ako ustupujúca bolesť, zlepšujúce sa držanie tela či zlepšujúca sa kondička.“
Deti pri cvičení chyby nerobia
Samostatnou kapitolou sú chyby pri cvičení. Ak by ste možno predpokladali, že deti robia chyby, Renátkine skúsenosti hovoria o opaku: „Deti chyby pri cvičení nerobia. Sú to deti, takže je mi jasné, že nepôjdu na cvičenie s pokojom ako dospelí. Ak niečo spravia inak ako som si predstavovala, tak sa snažím ten istý cvik alebo pohyb vysvetliť ešte raz inou cestou. Zároveň čakajú aj trošku zábavu. Preto sa vždy s nimi dohodnem na určitom čase kedy oni budú počúvať mňa a potom zase ja ich. Snažím sa každú hru prispôsobiť tak aby z toho vzniklo efektívne cvičenie.“
Máte záujem o online cvičenie pre vaše dieťa? Viac informácií nájdete v našej ponuke onlinoviek.
Článok pre Krúžky v škole pripravila: Elena Bročková