Dá sa predísť skolióze? - Krúžky v škole

Dá sa predísť skolióze?

04.28.2022

Skolióza je bočné zakrivenie chrbtice, ktoré sa najčastejšie diagnostikuje u dospievajúcej mládeže. Skolióza u pacientov vo veku od 10 do 18 rokov sa označuje ako adolescentná skolióza a môže byť spôsobená mnohými príčinami. Zďaleka najčastejším typom skoliózy v období dospievania je idiopatická skolióza (AIS), ktorej príčina zatiaľ nie je známa. Vedci diskutujú o genetickom pôvode, hormonálnej nerovnováhe alebo nerovnomernom raste svalov počas dospievania, avšak ani jedno nebolo potvrdené za hlavnú príčinu vzniku tohto zakrivenia.

Je skolióza spôsobená zlým držaním tela?

Väčšina diagnostikovaných prípadov skoliózy je idiopatická, čo znamená, že jej príčina je neznáma. Zlé držanie tela môže mať veľmi nepriaznivý vplyv na celkový zdravotný stav, ale neexistuje žiadny dôkaz, že hrbenie sa na stoličke, hrbenie sa nad notebookom alebo zlé držanie tela môže spôsobiť skoliózu. Ľudia, ktorí sa s týmto ochorením narodili, majú vrodenú skoliózu. Zlé držanie tela nemôže spôsobiť skoliózu, pretože ide o štrukturálny stav. Tento stav má tendenciu sa zhoršovať s vekom, a preto je dôležitá hlavne včasná diagnóza.

Ako ju rozpoznať?

S adolescentnou idiopatickou skoliózou je spojených mnoho viditeľných príznakov. V od veľkosti zakrivenia môže byť skolióza sotva viditeľná alebo môže mať výrazné viditeľné príznaky. Dobrou správou je, že väčšina týchto porúch je malej závažnosti a neprináša skoro žiadne fyzické abnormality. Pri vážnejších stavoch sú prítomné nasledovné viditeľné príznaky. Jedným z najčastejších je asymetria výšky ramien, pri ktorej sa jedno rameno javí vyššie ako druhé. Ďalším je posun tela doprava alebo doľava, ktorý sa často prejavuje ako určitá asymetria pásu, pri ktorej sa jeden bok zdá byť vyšší ako druhý . Výčnelok, ktorý sa objaví na chrbte je najviditeľnejším znakom skoliózy.  Pacienti s AIS majú pri pohľade zboku vo všeobecnosti normálny vzhľad.

Pri príznakoch skoliózy nariadi ošetrujúci lekár návštevu ortopéda, ktorý vyhotoví röntgenové snímky. Následne lekár zmeria röntgenové snímky, aby určil veľkosť kriviek chrbtice v stupňoch pomocou Cobbovej metódy. Rovná chrbtica má zakrivenie 0º, každé zakrivenie väčšie ako 10º sa považuje za skoliózu. Zakrivenie medzi 0º a 10º sa považuje za zakrivenie, ktoré nie je skutočnou skoliózou.

Prevencia

Skoliózu je ľahšie liečiť, ak sa diagnostikuje včas. Je veľmi dôležité aby už len v prípade náznaku skoliózy u dieťaťa rodič začal riešiť toto zakrivenie s fyzioterapeutom individuálne. Každé zakrivenie si nesie spojené svalové dysbalancie u dieťaťa, ktoré je potrebné neustále korigovať. Preto by sa dieťa už v rannom veku malo naučiť správnym pohybovým návykom pod dohľadom odborníka. Druhy cvičenia ako Joga pre  zdravý chrbát, Pilates pre zdravý chrbát, Strečing sú odporúčané pod dohľadom odborníka v danej oblasti.

Liečba

Liečba skoliózy sa líši v závislosti od závažnosti krivky. Deti s veľmi miernymi krivkami zvyčajne nepotrebujú extra žiadnu liečbu  v podobe elektroterapie, magnetoterapie, masáže atď.  Ak je zakrivenie už výraznejšie (zakrivenie je v progresii) k cvičeniu už lekár predpisuje ortézu tzv. korzet. Táto pomôcka skoliózu nevylieči ale napomáha v korekrii vykrivenia. V prípade veľkého zakrivenia dochádza až k operáciám najčastejšie v dospelosti.

Cvičenie nemôže vyliečiť zakrivenie chrbtice, ale môže priniesť úľavu a zlepšenie stav u pacienta, ktorý si spevní ochabnuté svaly a zároveň uvoľni preťažené svalové partie. Tu je však veľmi dôležité správne vybrať cviky a ich prevedenie.

Viesť dieťa k aktívnemu správnemu pohybu je dôležitý faktor ako spomaliť progres skoliózy.


Zdroj: Scoliosis Research Society, The NHS

Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Ema Brázdová