Ako správne komunikovať s deťmi?
02.17.2021
Komunikácia je súčasťou našich životov už od narodenia. No úroveň, slovná zásoba a témy, ktoré v komunikácií rozoberáme sa v závislosti od veku výrazne líšia. Deti sú skupina, u ktorej vieme už počas pár mesiacov postrehnúť pokrok v štýle vyjadrovania. Preto je pre efektívnu komunikáciu potrebné naladiť sa na ich vlnu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa priblížiť k ich potrebám v komunikácii.
- Schopnosť aktívneho počúvania: Dieťa musí vidieť, že rodičovi na rozhovore záleží. Nemajú radi, keď ich rodičia počúvajú štýlom – jedným uchom dnu, druhým von.
- Vyjadrenie „Cítim sa...“: Mnohí z nás sú nielen na seba, ale aj na ľudí vo svojom okolí veľmi prísni. Väčšinou je za tým pozitívny úmysel, veď predsa disciplína patrí k dôležitým súčastiam nášho života. No v roli „drsniakov“ u detí nepochodíme. Má to neblahé vplyvy na detské sebavedomie a vybudovanú dôveru. Preto odporúčame namiesto výčitky „ Hneváš ma!“ povedať „Som rozčúlený, keď sa správaš neslušne.“
- Empatia a pohladenie: Dieťa môže mať v istých situáciách pocit, že mu nikto nerozumie. Pritom im stačí pripomenúť, že aj my sami sme si prešli rovnakými štádiami vývinu ako oni. Ak si dáme námahu zaloviť v pamäti a priblížiť sa k ich aktuálnemu prežívaniu, môžeme očakávať väčšie otvorenie a úprimnosť v konverzáciách, ktoré s nimi vedieme. Nezabúdajme aj na fyzický dotyk, dodáva im pocit istoty.
- Namiesto príkazov vysvetlenie: Vysvetliť dôsledky namiesto neustáleho prikazovania nám môže dopomôcť k tomu, aby dieťa urobilo/neurobilo to, čo od neho očakávame. Namiesto „Neopováž sa zjesť celú čokoládu!“ treba voliť cestu „Ja by som ju na tvojom mieste celú nezjedla, bolelo by ma bruško a musela by som ísť k lekárke. Radšej si daj len kúsok a zostane ti aj na ďalšie dni.“. Ďalším dôvodom, prečo vyskúšať túto stratégiu je, že deti v období vzdoru majú tendenciu okúsiť práve to, čo sme im zakázali. Zakázané ovocie predsa chutí najlepšie :)