Ako posilniť imunitu počas chladných mesiacov? - Krúžky v škole

Ako posilniť imunitu počas chladných mesiacov?

10.08.2020

Opätovný nástup do školských lavíc a každodenné povinnosti so sebou nesú istú dávku stresu a únavy. V kombinácií s prichádzajúcimi chladnými mesiacmi to môže spôsobiť s detským zdravím riadnu šarapatu. To je dôvod, prečo by sme mali dopomôcť k vybudovaniu si silnej imunity práve tým najmenším. Otázkou teda ostáva, ako im pomôcť brániť sa pred ochorením? Dá sa ich imunita zvýšiť prirodzeným spôsobom?

Jedným zo základných pilierov obranyschopnosti organizmu je dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Možno to pre nás znie tak banálne, že tomu neprikladáme potrebnú dávku pozornosti. No za zvýšenou náchylnosťou k ochoreniam zvykne stáť práve vyčerpaný detský organizmus. Keďže je telo vo fáze vývinu, musí sa behom dňa vysporiadať s rôznymi chemickými procesmi potrebnými pre rozvoj fyzického a mentálneho zdravia. Preto odporúčame deťom vo veku 6 až 12 rokov dodržovať dĺžku spánku 9-12 hodín denne, aby sa stihli dostatočne regenerovať a pripraviť na ďalší deň. No nezabúdajme, že prostredie, v ktorom spávajú taktiež ovplyvňuje mieru únavy - čím väčšia tma, tým intenzívnejšie vylučovanie hormónu zodpovedného za hlboký a kvalitný spánok.

Ďalším dôležitým faktorom je strava bohatá na „zelené potraviny“. Áno, na prvý pohľad to vyzerá ako úhlavný nepriateľ jedálnička detí. No pre správne fungovanie imunitného systému a dostatočný príjem živín je to priam nevyhnutné. Nikto predsa netvrdí, že máme dieťaťu naservírovať tanier plný špenátu a brokolice. Stačí, ak si potrpíme na vytvorenie návyku, že ku každému hlavnému jedlu patrí miska plná zeleniny – ideálne, ak prevažuje zelená. Prečo práve táto farba? Zelené potraviny obsahujú farbivo chlorofyl, ktorý bráni vzniku zápalov a infekcii. Pre vytvorenie pozitívneho vzťahu k zelenine odporúčame šalát jemne dochutiť nejakou chutnou zálievkou. Neskôr, keď si deti na zeleninu zvyknú, začne im chutiť aj bez výrazných dochucovadiel. Samozrejme, netreba zabúdať na  pestrosť stravy  a dopriať im aj iné lákavé farby zeleniny, ktoré tiež obsahujú dôležité vitamíny a minerály - bude to pre nich aj esteticky príťažlivejšie. Ide skôr o pomer, ktorý v šaláte zvolíme.

Počuli ste už o pozitívnom účinku probiotík na imunitný systém? Väčšina ľudí si spája pojem probiotiká s obdobím, keď boli na antibiotickej liečbe. Avšak nemusia vedieť, že tento výživový doplnok je vhodný aj na každodenné užívanie. Nie nadarmo sa hovorí, že zdravie človeka sídli v črevách – už staroveký lekár a otec dnešnej medicíny Hippokrates videl spojitosť medzi stavom našej imunity a črevami. Ak je náš tráviaci trakt osídlený správnymi baktériami, ktoré majú pozitívny účinok na naše trávenie, tak si aj náš imunitný systém dokáže naplno plniť svoje dôležité funkcie. Probiotické kultúry nájdeme vo voľne dostupných potravinách ako je kyslá kapusta, kefír, či jogurt. Ak sa vám nepodarí zvýšiť príjem spomenutých potravín, nezúfajte. V lekárni si môžete probiotiká zakúpiť či už v kvapalnej alebo tuhej forme. Pre ešte intenzívnejši účinok, nezabudnite konzumovať potraviny bohaté na vlákninu – je to totižto strava pre tieto pozitívne baktérie.