Ako pomôcť bojazlivým deťom k odvahe - Krúžky v škole

Ako pomôcť bojazlivým deťom k odvahe

11.09.2020

„Ja nechcem, ja sa bojím.“ A príde plač. Podobné reakcie majú bojazlivé deti, ktoré zažívajú z niečoho strach.

Rodičia, ktorí majú takéto dieťa už asi vedia, že nemá význam deťom dohovárať a odstraňovať z ich života veci, ktoré mu strach spôsobujú. Z krátkodobého hľadiska to síce pomôže, ale v budúcnosti ich strach bude narastať, a preto je dôležité naučiť dieťa svoj strach zvládnuť.

Myslíte si, že vety typu „ty už si veľký, to zvládneš“ alebo „skús to, nebuď strachopud“ pomôžu? Sú to všetko dobre mienené rady, ale skúste si predstaviť situáciu.  Ste v lietadle, na chrbte padák a máte skočiť. Samozrejme väčšina z nás pri tejto predstave strach dostane. A predstava pokračuje. Už sa blížite na okraj lietadla a niekto na vás kričí – „Skoč, neboj sa. Je to bezpečné, nebuď malý“. Skočíte? Počúvali by ste tieto rady?

Takéto pocity môže mať aj vaše dieťa, ktoré sa bojí ísť k lekárke, bojí sa ísť samo vypýtať  zmrzlinu alebo sa bojí spustiť na šmýkačke dole. Strach sa mení vekom dieťaťa a je len na nás, ako naučíme dieťa svoj strach zvládať.

Ponúkame 4 rady, ako s deťmi pracovať v prípade strachu:

  1. Dovoľte dieťaťu mať pocit neistoty: Miesto viet „Nič to nie je, nemáš sa čoho báť, nebuď strachopud“, skúste používať vety: Ty sa bojíš? Netrúfaš si? Nechce sa ti ísť? To nevadí - Dieťaťu tak dávate najavo, že sa nemusí hanbiť za svoj strach. Nemusí nám nič dokazovať a môže Vám povedať, že má strach, alebo sa niečo s ním deje. S dieťaťom si tak zároveň budujete vzťah, že Vám môže dôverovať a môže sa na Vás vždy obrátiť.
  2. Neporovnávajte: Snažte sa neporovnávať svoje dieťa so susedovým. Každé dieťa je iné a to, že iné už v 7 rokoch chodilo samo kupovať chlieb do pekárne a vaše sa stále bojí, neznamená, že je na tom vašom niečo zlé. Vy nie ste preto horší rodič a vaše dieťa potrebuje len čas. To, čoho sa bojí dnes, už nemusí platiť zajtra.
  3. Ponúknite mu podporu: Môžem ti pomôcť? Čo by si potreboval? Keď dieťa bude cítiť podporu z vašej strany a aktivity, ktoré v ňom vyvolávajú pocit strachu budete robiť na začiatku spoločne, dieťa zistí, že sa nemusí báť a postupne ich bude robiť samostatne bez akéhokoľvek strachu.  
  4. Dajte mu dôveru a netlačte naň: „Ja viem, že to zvládneš, až sa nato budeš cítiť. Keby si potreboval pomôcť, som tu.“ Dôvera u detí vzbudí pocit, že zvládnu čokoľvek. Umožnite dieťaťu sa o obavách rozprávať, načúvajte mu, čo vedie k tomu, že svoj strach postupne dokážu zvládnuť.