Ako podporiť zdravý životný štýl u dieťaťa - Krúžky v škole

Ako podporiť zdravý životný štýl u dieťaťa

02.17.2022

Zdravý životný štýl je dôležitý rovnako pre dospelých ako aj pre deti. Prečo je ale niekedy také ťažké ho dodržiavať? Dôvodov môže byť niekoľko; napríklad si myslíme, že plánovanie a dodržiavanie zdravého životného štýlu stojí veľa času, peňazí a trpezlivosti.

Nemusí to tak byť, a ak chceme vychovať zdravé deti, s pár jednoduchými tipmi dokážeme vytvoriť zdravé návyky nielen pre ne, ale aj pre nás, dospelých.

Toto sú piliere zdravého životného štýlu:


Vyvážená strava a pitný režim

Základom je, aby dieťa videlo, že to, čo ,,musí” jesť on/ona, jete aj vy.

S trochou fantázie sa z akýchkoľvek ingrediencií dá vytvoriť zaujímavé a chutné jedlo, ktoré si zamilujete vy, váš drobček, aj celá rodina. Ak máte čas, zapojte dieťa do prípravy. Nehrešte ho, keď niečo rozleje, vysype alebo sa jedlo nevydarí na prvýkrát. Je to proces a ak sa pri príprave zabaví, určite sa rád pridá aj nabudúce.

Pri príprave môžete spolu ochutnávať, experimentovať a vyberať, čo kto chce do svojho taniera. Dieťa sa tak naučí, čo má rado, čo sa mu páči a čo mu chutí. Samozrejme, na také experimenty nie je čas a priestor každý deň. V bežné dni stačí mať na pamäti, že hlavné jedlo by malo pozostávať zo zdravej trojky sacharidov, bielkovín a tukov.

V praxi to znamená, že na tanieri vášho malého miláčika (aj na tom vašom) by mali byť:

  • Ovocie a zelenina (sacharidy a vláknina)
  • Biele mäso a mliečne výrobky (bielkoviny)
  • Celozrnné pečivo (sacharidy a vláknina)
  • Orechy/semienka/ryby (tuky)

Aby ste ušetrili čas aj financie, môžete si skúsiť recepty plánovať dopredu a nakúpiť ingrediencie na celý týždeň. V dnešnej dobe je veľmi jednoduché vyhľadať zdravé, lacné a chutné recepty. A aj také, ktoré sa zavďačia aj vyberavým detským jazýčkom.

Čo sa týka pitného režimu, koľko vody by deti mali vypiť záleží na ich veku a váhe. Orientačne, vo veku 4-8 rokov by mali vypiť 1,1 až 1,3 litra za deň a staršie deti do 13 rokov 1,5 až 1,7 litra vody. Skúste vaše dieťa naučiť na rutinu. Napríklad, každé ráno vypije pohár nesladeného čaju a potom všade, kam pôjde, bude so sebou nosiť fľašu vody.

Ak mu nachystáte pollitrovú alebo väčšiu fľašu vody, bude pre vás aj preňho jednoduchšie sledovať, koľko toho vypil každý deň. Nezabúdajte aj, že voda sa nachádza aj v niektorých potravinách, napríklad uhorkách, melóne, paradajkách či v mlieku a mliečnych výrobkoch.

 

Pohyb

Pandémia nám na jednej strane ,,zakázala” chodiť do posilňovní a telocviční; na druhej strane mnoho z nás znovu objavilo krásy prechádzok v prírode, bicyklovanie či aj aktívnejšie cvičenie doma.

Naše krúžky ponúkajú mnoho možností, ako dostať vaše dieťa do pohybu, a zlepšiť mu tak zdravie.

Ak nemôže alebo nechce prísť osobne, online krúžky dovolia precvičiť tanec, jogu alebo iný typ pohybu aj doma. Dôležité je dieťa viesť, ale nenútiť k pohybu ani k inej aktivite. Nechajte ho vyskúšať, čo ho baví. Je možné, že záľuby vášho dieťaťa sa budú časom meniť. Je v poriadku, ak najprv cvičí jogu, potom sa chce venovať tancu a v puberte chce zas s kamošmi chodiť do ,,posilky”.

 

Stres a psychické zdravie

V dnešnej dobe už psychické zdravie nie je tabu, a to ani to detské. Dnes už vieme, že aj deti prežívajú stres, a aj keď menšie deti možno ešte nerozumejú tomu, čo prežívajú, my dospelí by sme im mali pomôcť a uľaviť.

Skúste svoje dieťa pozorovať a odsledovať, či je introvert alebo extrovert. Sledujte, čo rád robí, čo ho baví, či je radšej sám alebo s inými deťmi, ako sa správa, keď príde domov zo školy či z krúžku. Pomôžte dieťaťu zvládať stres a záťaž - rozprávajte sa s ním, nezľahčujte jeho pocity, berte ho a jeho obavy vážne. Urobte si naňho čas.

Dieťa vám samo asi nedokáže vysvetliť, čo presne cíti (napr. úzkosť a stres), ale je dôležité pozorovať a počúvať, čo prežíva. Psychické zdravie je neoddeliteľnou súčasťou fyzického zdravia a pohody, pretože dlhodobý stres môže aj u detí viesť k alergiám, astme, srdcovým chorobám či problémom s trávením.

Hygiena

Ďalšia vec, v ktorej nám pandémia akoby ,,pomohla” je precvičenie a zosilnenie hygienických návykov. Rovnako ako pri iných príkladoch, aj pri hygiene je treba byť deťom vzorom.

Naučte ich, že prvou vecou, ktorú majú urobiť po príchode domov je umyť si ruky. Umývajte si ich spolu aj pred jedlom či po toalete. Byť vzorom sa oplatí aj pri ostatných návykoch, ako čistenie zubov, sprchovanie a upratovanie. Je dôležité sa s deťmi rozprávať; teda nenúťte ich do niečoho bez vysvetlenia. Môžete im v jazyku primeranom ich veku vysvetliť, čo sa stane, ak si pred spaním nevyčistia zúbky alebo prečo je vhodné začať v puberte používať deodorant.

Ak si nie ste istí, ako im to najefektívnejšie vysvetliť, obráťte sa na pediatra, spoľahlivé internetové zdroje alebo mamu či kamaráta.


Je úplne normálne, že umývanie tváre, čistenie zubov či pitie čistej vody sú pre nás už samozrejmosťou, nad ktorou nerozmýšľame. Preto sa môže stať, že keď deti tieto návyky odmietajú alebo sa pýtajú prečo je dôležité ich dodržiavať, niekedy nemáme odpoveď alebo trpezlivosť im niečo vysvetľovať. Nie je hanba priznať, že si nie sme istí, ako dieťa viesť k určitým návykom a ako im vysvetliť ich dôležitosť.

Skúšajme, učme sa, buďme vzorom, a hlavne sa k dieťaťu správajme ako k človeku, ktorý sa tiež učí nové veci a potrebuje odpovede, ktorým bude rozumieť.


Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Veronika Gomez Skopalová