7 dôvodov prečo sú dánske deti šťastné (a ako môžu byť aj tie naše). Časť prvá – HRA. - Krúžky v škole

7 dôvodov prečo sú dánske deti šťastné (a ako môžu byť aj tie naše). Časť prvá – HRA.

09.14.2020

Povedzme si to na rovinu. Rodičovstvo je niekedy ťažké. Niektorí rodičia mi pripomínajú indických bohov (tých, ktorí majú aspoň 20 rúk a pozerajú sa vám pritom priamo do očí) – jednou rukou odpovedajú na pracovný email, druhou pripravujú desiatu na zajtra, treťou asistujú pri písaní domácej úlohy, štvrtou upratujú rozhádzané lego na záchode (prečo je vlastne lego na záchode?!), piatou upokojujú rozhádané deti, ktoré si skočili do vlasou kvôli lopte (o ktorú doteraz nikto neprejavoval najmenší záujem), šiestou... a tak ďalej. A keď po tomto frmole všetko doma stíchne, sadnú si títo rodičia do rozheganého gauča (koľko krát som ti povedala, že gauč nie je trampolína?) a premýšľajú o tom, či bolo naozaj nutné kričať kvôli rozhádzanému legu.... či bude desiata dostatočné chutná a výživná zároveň, či sa správne používa „môžeme“, alebo „môžme“ a či bude šéf po prečítaní emailu s mojou odpoveďou spokojný. Keď úroveň výčitiek a spochybnení presiahne únosnú hranicu, tak si títo rodičia kliknú na svoju obľúbenú sociálnu sieť a dozvedia sa „30 najčastejších rodičovských chýb“, alebo „5 zaručených výchovných spôsobov“ a jediné, čo ich pritom napadne, je „Dajte mi s tým všetkým pokoj!“. Mám to podobne - väčšinu „zaručených rád“ ignorujem a snažím sa nájsť si svoj spôsob výchovy. Ale natrafil som na niečo, čo naozaj stojí za to vyskúšať.


Nepamätám si celkom presne kedy to bolo, ale jedného dňa sa mi do zorného poľa dostala táto recenzia. Recenzia je na knihu. Kniha je o rodičovstve (a to ma odradilo). Kniha je však o Dánoch (môj záujem sa vrátil). Dáni sú (okrem iného) vraj najšťastnejší národ na svete... klik, klik, klik. Hneď mi to naskočilo – šťastní ľudia asi vedia ako vychovávať šťastné deti. To dáva rozum. A tak som sa zavŕtal do tejto témy a v priebehu nasledujúcich piatich častí vám porozprávam o tom, čo som zistil a ako to môžete použiť aj u vás doma. Stojí to za pokus, verte mi.


Kombinácia slov „Denmark“ a „happiness“ vám v Googli vyhodí množstvo výsledkov, článkov a štúdií o tom, ako to Dáni majú. Od roku 1973 sa Dáni považujú za jeden z najšťastnejších národov na svete. Šťastní rodičia vychovávajú šťastné deti. Šťastné deti vychovávajú ďalšie šťastné deti. Začarovaný kruh, v ktorom by chcel skončiť hádam každý rodič (alebo dieťa). Čo ale tkvie v ich šťastí? Vysoká životná úroveň? Nízka kriminalita? Skvelé sociálne zabezpečenie? Zdravotné starostlivosť? Pestrý komunitný život?

Nič z toho. Jessica a Iben zistili, že šťastné deti vychováte, ak: 

 1. ste sami sebou
 2. vidíte pohár napoly plný
 3. ste empatickí
 4.  nedávate ultimáta 
 5. dbáte na spolupatričnosť.  

Nesmie však chýbať ešte jedna dôležitá vec a tou je: 

   6. dostatok času na voľnú hru. 


Čo to znamená? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

1. Voľná hra 

Podľa mnohých expertov je jednou z najdôležitejších úloh rodičov nechať deti, aby mohli hru viesť. V praxi to znamená stiahnuť sa. Stíchnuť. Prestať zasahovať a ovplyvňovať. Nechať deti určiť pravidlá, prostredie, tému aj pomôcky. Pre mnohých z nás je to výzva. Byť v tichosti a nechať kvitnúť nápady detí zvládame hravo, ale po pár minútach začíname do hry pretláčať naše nápady, naše pravidlá, naše postavy. Najlepšie, čo môžeme urobiť, ak nás dieťa pozve do hry, je na chvíľu sa zastaviť a pozorovať. Sledovať akú atmosféru a pravidlá dieťa nastavilo a jednoducho sa nechať viesť. Živým sa tým, že vediem ľudí (trénujem a robím workshopy) a nechať sa viesť je pre mňa veľká výzva. Ale keď sa mi to podarí, vnímam hru akosi inak. Tak prirodzenejšie. A príjemnejšie. Zrazu to nemám v rukách, neviem, čo sa stane a to je fajn pocit. Prvým krokom k naladeniu sa na hru môže byť jednoduché napodobňovanie. Sledujte ako sa vaše dieťa tvári, čo a ako hovorí, ako sa asi cíti a čo prežíva. A napodobnite to. Ak sa budete snažiť, dostanete sa tam.

Druhým tipom ako dopriať dieťaťu voľnú hru je pobyt vonku. Nie na ihrisku. Ani na terase obľúbenej reštaurácie. Ale vonku v lese. O tom, ako pozitívne vplýva príroda na našu pohodu a psychické zdravie sa dočítate takmer na každom rohu, napríklad aj tu. Zoberte preto deti do lesa a nechajte sa nimi viesť. Nechajte ich len tak byť, robiť to, na čo majú chuť. Polhodinové sledovanie mraveniska? Skvelé. Hádzanie kameňov do potoka? Paráda. Počúvanie lesných vtákov? Ešte lepšie, a máte v tom rovno aj mindfulnes aktivitu. Je fajn, ak máte deti rôzneho veku, prípadne na prechádzku do lesa pozvite vašich kamarátov a ich deti. O výhodách detských skupín rôzneho veku si povieme niekedy nabudúce. 

Asi sa zhodneme na tom, že hra vedená dieťaťom je dôležitá. Čo na to hovoria experti? Dieťa prostredníctvom ním vedenej hry: 

 1. podporuje svoju sebadôveru a sebaúctu
 2. si rozvíja tvorivosť a fantáziu
 3. učí sa komunikovať s okolitým svetom
 4. pripravuje sa na učenie 
 5. precvičuje si rozhodovacie schopnosti a riešenie problémov
 6. učí sa viesť

Deti sú v dnešnom svete preplánované. Už od mala majú množstvo krúžkov a iných aktivít, kde sú vopred určené úlohy a pravidlá. A tie sú určené, ako inak, nami dospelými. Pozitívne účinky hrania sa pod vedením samotných detí sú evidentné. A dobre to vedia aj Dáni. Vedia to aj Slováci?

V ďalšom diele seriálu „7 dôvodov prečo sú dánske deti šťastné“ sa na to, prečo je pre šťastné deti dôležité, aby ich rodičia boli sami sebou. Dovtedy sa môžete nechať svojimi deťmi viesť. Teda minimálne v hrách.