Užívajte si čas s deťmi. Izolácia nám na to dáva priestor. - Krúžky v škole

Užívajte si čas s deťmi. Izolácia nám na to dáva priestor.

03.18.2020

V čase sociálnej izolácie v koronakríze máme priestor. Priestor plnohodnotne tráviť čas s rodinou a tešiť sa z neho. Mnohí vnímame, že pred týmto novým „koronasvetom“ sme boli tiež v zvláštnom svete. Večne v jednom kole, deadliny, meetingy a cally. Niektorí hovoria, že taká je doba a iní zas, že sme si tieto tlaky vyrobili sami. Tak či onak, veľká časť z nás cíti spomalenie životného tempa. Mimoriadna situácia nám priniesla aj mimoriadne aktivity.

#smedoma v realite znamená, že trávime viac času v domácnosti, sme s našimi najbližšími, viac varíme, učíme sa spolu s deťmi či vymýšľame rodinný program. Síce to znie na prvé počutie fajn, nie pre každého je jednoduché zo dňa na deň zmeniť svoju rutinu. Každý zvláda izoláciu od sveta a zároveň uzatvorenie sa s členmi domácnosti inak.

Poďme sa však pozrieť na to ako si čas s vašimi členmi domácnosti a najmä deťmi užiť. Nie ako prežiť, nie ako sa nezblázniť, nie ako zvládnuť, ale ako z toho vyťažiť to najlepšie a užívať si tento čas, ktorý sa už možno nikdy nezopakuje.

  1. Pýtajte sa detí, čo chcú robiť a program s nimi konzultujte.
  2. Pozrite sa na vašu domácnosť. Je niečo čo by ste potrebovali opraviť, zmeniť alebo skrášliť? Váš „projekt“ si premyslite a dôkladne pripravte. Radosť zo spoločnej práce a neskôr výsledku tak bude zaručená.
  3. Pozrite sa aj ďalej, na vaše okolie, záhradu či lesík. Nepotrebuje vašu pomoc? 
  4. Zasaďte ovocie, zeleninu, kvety...a pozorujte ako rastú. Učte deti starostlivosti.
  5. Spievajte, tancujte a hrajte na hudobné nástroje. Žiadny nemáte? Vyrobte si alternatívny hudobný nástroj a z vašej rodiny sa môže stať na chvíľu ozajstná kapela. 
  6. Maľujte, vyrábajte, tvorte. Napríklad ručne vyrobený fotoalbum alebo nástenku cieľov, inšpirácií a nápadov. 
  7. Varte, pečte a potom spolu maškrťte. 
  8. Hrajte spoločenské hry a trénujte tak tvoje strategické a logické myslenie či komunikačné zručnosti.

Pri všetkých vašich aktivitách si užívajte jedinečný čas s vašimi blízkymi, učte a inšpirujte sa od seba navzájom.