Tipy na zdravé vianočné pečenie - Krúžky v škole

Tipy na zdravé vianočné pečenie

12.14.2020

Väčšina z nás si v tomto období potrpí na bohatú sviatočnú výzdobu, chutné koláče a tvorbu predsavzatí do prichádzajúceho roka. No ak chcete so zmenami začať už teraz a dopriať si klasické vianočné dobroty v zdravšom prevedení, ukážeme vám pár tipov ako na to. 

  1. Voľba správnej múky

Takmer každá gazdinka, ktorá experimentuje so zdravými potravinami po niekoľkých nevydarených pokusoch zistila, že väčšina bezlepkových alebo celozrnných múk má o niečo suchší charakter. Dôležité je teda zvoliť správny pomer. Ak netrpíte intoleranciou, odporúčame použiť jeden diel múky uvedenej v recepte k jednému dielu zdravšej varianty. Takéto pečenie môže byť užitočným krokom, ak chcete aj starších členov rodiny prekonvertovať na zdravé pečenie. Oni, ako skúsenejší degustanti menší rozdiel v chuti pociťovať môžu. Ak možnosť piecť v pomere 1:1 nemáte, dajte si pozor na ryžovú múku. Tá sa pre svoje suché vlastnosti zvykne používať aj ako zahusťovadlo. Teffová, mandlová alebo pohánková múka budú skvelou alternatívou.

  1. Čo s cukrom?

Sladká chuť je pokušenie takmer pre každého. Avšak počas Vianoc zvykneme prežívať cukrový maratón. Žalúdky sa nám roztiahnu natoľko, že sme schopní jesť cukrovinky doslova na kilá. Preto je vhodné obsah cukru v jednotlivých pochutinách znížiť. Budete sa cítiť ľahšie, deti nebudú od prebytku energie hľadať skrýše darčekov a strach ísť po sviatkoch na lekársku prehliadku takmer úplne vymizne. Skúste obmedziť množstvo cukru v jednotlivých receptoch aspoň o tretinu a majte na pamäti, že tento krok sa dá aj tak vždy zachrániť. Keby ste po upečení cítili potrebu ho tam ešte pridať, vrch pečiva polejte sladšou polevou alebo ho dodatočne obaľte v cukre. No aj v tomto prípade platí pre naše zdravie motto - menej je viac.

  1. Nebojte sa experimentovať

K Vianociam nesmú chýbať sladkosti ako sú medovníky, medvedie labky alebo vanilkové rožky.. No prečo nevyskúšať aj niečo netradičné? Ak vás náhodou recept na ďatlové guľky donedávna obchádzal, teraz je ten správny čas ho otestovať. Postačí vám na to ďatlová pasta, ktorú si dochutíte podľa vlastných preferencii. My odporúčame použiť škoricu, vanilku, kokos alebo orechy. Uvidíte, že guľôčky z chladničky zmiznú ako prvé. Tento recept si nevyžaduje žiaden cukor ani múku, nakoľko ďatle vytvoria pevný a sladký základ. Ďalšou alternatívou sú tzv. cookiesky. Tvarom a chuťou sú podobné klasickým vianočným koláčikom s tou výnimkou, že pri voľbe správnych surovín môžete dostať do tela vašich najbližších aj kus vlákniny. Vločky, kúsky čerstvého alebo sušeného ovocia budú ideálnou voľbou.