Kedy zobrať psíka do rodiny? - Krúžky v škole

Kedy zobrať psíka do rodiny?

11.20.2020

„Ja chcem psíka!“ Prosba od dieťaťa, ktorú si vypočuje nejeden rodič. Neexistuje na svete dieťa, ktoré by nechcelo mať vlastného psíka. A tak je iba na Vás, rodičoch, aby ste odhadli, kedy je najvhodnejší čas zaobstarať zvieratko do rodiny.

 

Starostlivosť o psíka rozvíja u detí zmysel pre povinnosť, zodpovednosť, učí empatii, trpezlivosti, odbúrava stres a učí zároveň budovať vzťah k prírode aj k iným zvieratkám. Mať psíka má veľa pozitív, ale prináša to aj veľa povinností. Preto pred kúpou psíka je potrebné si zvážiť viacero vecí: máme dostatočne veľký byt/dom na zvieratko, máme dostatok voľného času sa mu venovať, je moje dieťa pripravené na starostlivosť oň? 

Či je dieťa schopné sa o zvieratko postarať, môžu rodičia zistiť viacerými spôsobmi. Napríklad budú dieťaťu postupne prideľovať úlohy v domácnosti, ktoré bude plniť - pravidelné polievanie kvetov alebo umývanie riadov, vysávanie svojej izby. Ideálne je možno začať od menej náročného zvieratka. Také rybičky alebo škrečky nepotrebujú toľko pozornosti a starostlivosti ako psík. Preto ak dieťa zvládne prvý pol rok starostlivosť o menšie zvieratko, zvládne kŕmenie, čistenie, upratovanie a stále bude túžiť po štvornohom priateľovi, pravdepodobne je pripravené postarať sa aj o psíka.  Všímajte si aj, ako sa správa k psíkom na ulici. Či je to o ťahaní za uši, chvoste alebo naopak, vie dať zvieratku priestor, nesnaží sa byť k nemu násilné. 

 Psík nie je len zvieratko v domácnosti, ale stáva sa členom rodiny, preto netreba zabúdať, že pes sa nekupuje dieťaťu, ale celej rodine. So psíkom tak musí súhlasiť každý člen domácnosti a treba myslieť aj na alergie a prípadné zdravotné obmedzenia všetkých. Zároveň starostlivosť o psíka prináša aj finančné náklady, preto si pred kúpou treba zvážiť aj tieto varianty.  Keď kupujete dieťaťu psa, musíte ho kupovať s vedomím, že sa o neho nebude starať iba dieťa, ale aj vy. Rodič tak musí odhadnúť, či je rodina na nového člena pripravená. 

 

Ak ste sa vo vašej rodine rozhodli psíka zakúpiť, odporúčame urobiť tak počas letných prázdnin. Dieťa ma dostatok času, nemusí sa venovať školským povinnostiam, a tak je ideálny čas na vybudovanie vzťahu a naučenie potrebných povinností. Pripravte mu miesto, vyberte si vhodnú veľkosť a rasu podľa veku dieťaťa a užívajte si všetky výhody, ktoré Vám nový člen rodiny prinesie!