Kam s deťmi na výlet v Bratislave? - Krúžky v škole

Kam s deťmi na výlet v Bratislave?

06.16.2020

Aj vy radi cestujete a spoznávate nové krajiny? A čo nato hovoria vaše deti? Cestovanie pre deti môže byť veľmi prínosné. Počas výletovania sa môžu učiť históriu, architektúru, geografiu, prírodovedu aj cudzie jazyky. Nič nemá na vlastnú skúsenosť, a preto to, čo deti vidia na vlastné oči, sa aj lepšie naučia a zapamätajú. Veľa krásnych miest je okolo nás a netreba chodiť ani ďaleko. Čo vidieť v takom našom hlavnom meste? 

Bratislava je jediným hlavným mestom na celom svete, ktoré hraničí s viacerými štátmi, máme tu najviac hradov aj prírodných atrakcií. Je z čoho vyberať a my Vám ponúkame desať výnimočných výletov v Bratislave a okolí, ktoré by sa mohli páčiť vašim deťom. Stačí si spraviť voľný víkend a ide sa na rodinný výlet.


1. Devín – Waitov lom – Sandberg 

Devín patrí k najstarším hradom na Slovensku. Predstavuje nie len krásne historické miesto, ale aj výhľady, turistiku a rôzne atrakcie pre deti. Odporúčame urobiť si krátku obhliadku hradu, povoziť sa na poníkoch, ktoré nájdete pod hradom a vybrať sa po modrom náučnom chodníku k Sandbergu nad Devínskou Kobylou. Po ceste sa zastavte  na Waitovom lome. Toto miesto ponúka pekné výhľady na Rakúsko a na záhadný labyrint vytvorený z kameňov. Nájdete tu rôzne skameneliny, vzácnu faunu a flóru a môžete si vyskúšať nájsť aj správnu cestu z labyrintu. Náučný chodník Vás zavedie až na pieskové bralo Sandberg. Svahy Devínskej Kobyly ponúkajú krásne prechádzky, kde sa deti môžu dozvedieť o pôvodných obyvateľoch aj významných bitkách. Môžete tak nahliadnuť do dejín a naučiť sa spolu s deťmi niečo nové. Na náučnom chodníku detí poteší stretnutie s drevenými ovečkami, paleopieskovisko, kozy aj altánok na piknik.

2. Biofarma Príroda v Stupave

Ide o turistickú farmu, plnú ticha, vône, krásnej prírody, zvieratiek a zvukov ovčích zvončekov. Zelené prostredie salaša ponúka pre rodiny s deťmi veľa zážitkov a nových dobrodružstiev. Nájdete tu hospodárske zvieratká (ovce, kone, prasiatka, zajačiky, húsky...), botanickú záhradu (s náučným chodníkom, kde sa môžete prejsť medzi marhuľovým sadom či vinohradom), detské ihrisko, pekáreň aj kolibu, kde si môžete dopriať rodinný obed v podobe bryndzových halušiek. Farma je ako stvorená pre deti. Môžu vidieť ako sa doja ovečky, ako sa vyrába ovčí syr, môžu sa povoziť na poníkoch. Ak by ste chceli ísť na celodenný výlet odporúčame prechádzku z centra Stupavy cez zámocký park až na salaš. Krásnym výletom podobného typu je aj gazdovská dedinka Abeland.

3. Rozhľadňa na Americkom námestí

Má výbornú dostupnosť a je ideálna voľba na krátky rodinný výlet. Terén je nenáročný, a tak je vhodný aj na prechádzku s kočíkom. Rozhľadňa má výšku 15 metrov a ponúka výhľad na severnú časť Bratislavy a hrad. Nájdete ju na červenej turistickej značke vedúcej cez Kamzík. Od televíznej veže trvá cesta max 20 minút. Pod rozhľadňou sa dá opekať, hrať na lúke futbal, nájdete tu pingpongový stôl, altánok, a tak tu môžete s deťmi relaxovať, športovať aj spoznávať krásy prírody. Ak by ste chceli výlet na rozhľadňu spojiť aj s inou detskou atrakciou odporúčame voľnočasový areál na Kolibe. Nájdete tu Bobovú dráhu, Lanoland, Bikepark, detské ihriská aj lanovku. 

4. Plavba vyhliadkovou loďou po Dunaji 

Plavba loďou Vám umožní vychutnať si pohľady na Bratislavu, Devín či Čunovo z inej perspektívy. Existuje viacero možnosti plavby a je len na Vás či si chcete vychutnať plavbu spojenú s návštevou Devína, múzea Danubiana Art alebo Viedne. Každá vyhliadka má svoje čaro a s deťmi sa môžete ľahko preniesť do nových kútov aj kultúr.

5. Múzeum dopravy 

Majú vaše deti radi vlaky, električky, lietadlá či staré auta? Tak múzeum dopravy je pre ne ideálne miesto na výlet. Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej železničnej stanice z 19. storočia (medzi Predstaničným námestím a Pražskou ulicou). Ponúka zbierku dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy - od prvých vozidiel, až po vozidlá z druhej svetovej vojny, vojenské vozidlá a bicykle. Pozostáva zo štyroch expozícií a milovníci dopravy si tu prídu na svoje. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma. Ak Vás zaujímajú aj iné typy múzeí odporúčame aj návštevu Železničného múzea, Obchod v múzeu, Múzeum polície, Prírodovedné múzeum...

6. Biele skaly 

Máte doma malých indiánov? Tak toto miesto musíte navštíviť! Biele skaly sa nachádzajú nad Bratislavskou Dúbravkou, iba pár kilometrov pešo od Domu kultúry Dúbravka. Toto miesto je ideálne pre deti. Nájdete tu indiánske totemy, rebríky, skaly, vodné pramene, lavičky, ohnisko na opekanie. Pred miliónmi rokov bolo toto miesto morským dnom a neskôr územie, ktoré patrilo trampom.  Preto je bohaté na históriu a plné prírodnej energie. Viete tu stráviť celý deň a užívať si túto rozprávkovú atmosféru.

7. Jump Arena 

Ak je škaredené počasie na výlet v prírode alebo máte chuť si len tak zaskákať a zašportovať, odporúčame Vám Jump Arénu. Je to miesto vhodné pre veľkých aj malých. Ponúka skákanie na 27 trampolínach, chodenie po lanách, skákanie do penovej jamy či voľný pád z veže do air bagu. Zábavu nájdete aj v iných centrách ako napr. FunCity, KidsHouse, SpaceWord, X-Bionic Arena, Tarzania, Tripland...

8. Malá Baňa

V Bratislavskej Rači sa môžete vybrať na výlet na malokarpatský vŕšok Malá Baňa. Vedie sem modrý turistický chodník s ľahko dostupným terénom. Na vrchole nájdete drevený kríž, ohnisko na opekanie, hojdačku na strome a dokonca samoobslužný bufet. Je to výlet ideálny na malú turistiku s cieľom  krásneho výhľadu na Malú Baňu.

9. Oáza Sibírskeho tigra 

Ak máte radi zvieratká a nepreferujete veľké zoologické záhrady,  odporúčame Vám oázu neďaleko Senca v Kostolnej pri Dunaji. Nájdete tu niekoľko desiatok tigrov, levov a malé levíčatá, ktoré si môžete nakŕmiť aj pohladkať. Cieľom tohto projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijskeho pred vyhubením. Vytvorili pre nich imitáciu prirodzeného prostredia spolu s vodou, rastlinami, s drevenými pňami. Takto zvieratá môžu ostať zdravé, šťastné a môžu sa rozmnožovať v prirodzenom prostredí. Deti tu môžu vidieť ako žijú sibírske tigre, ako sú kŕmené, ako sa hrajú a dozvedia sa veľa o zvieracej sile a kráse. Ak by sa Vám tento typ rodinných zoo zapáčil odporúčame aj ďalšie ako napr. Bašta Pajštún, Hmyzí hotel...

10. Korzo Zálesie na Malom Dunaji

Zálesie je malá obec v okrese Senec, ktorá leží na ostrove medzi ramenami Malého Dunaja – Blatinou, Bielou vodou a samotným tokom Malého Dunaja. Korzo vzniklo ako oddychová zóna pre vodákov, cyklistov a turistov, ale je vhodná aj na rodinný výlet s deťmi. Je to nová atrakcia, ktorá je stále vo fáze dokončovania, ale urobiť si sem cyklo výlet, bude zážitkom pre celú rodinu. Len pár krokov od korza nájdete aj Záleský maják a Gešajovské Mlyny, ktoré treba určite navštíviť.

Cestovanie ja záľuba, vášeň aj relax. Nie je nič lepšie ako spoznávanie nových vecí, vzdelávanie, zábava, a preto prajeme veľa cestovateľských zážitkov a splnených snov.