Ako vybrať správny krúžok pre dieťa? - Krúžky v škole

Ako vybrať správny krúžok pre dieťa?

08.02.2020

 

Krúžky? Športové, jazykové či umelecké? Ktoré sú ideálne pre vaše dieťa? Záujmové krúžky rozvíjajú detskú osobnosť, talent, učia deti k spolupráci, zodpovednosti aj tolerancii. Sú v živote dieťaťa veľmi dôležité a preto každoročná dilema rodiča na začiatku školského roka je, ako vybrať správny krúžok. Aby sme Vám pomohli vo vašom rozhodovaní, odpovedali sme na 7 najčastejších otázok, ktoré od vás, rodičov, dostávame. Skúste si ich prečítať predtým ako svoje dieťa na krúžok zapíšete:

1. Od akého veku je optimálne prihlasovať dieťa na krúžok? 

Deti sa zaujímajú o rôzne aktivity prakticky od narodenia a rodičia by ich v tom mali podporovať, pozorovať a skúmať ich záujmy. My krúžky organizujeme pre deti od 3 rokov. Skôr to pri väčšine druhov krúžkov nemá zmysel, lebo udržať pozornosť skupiny tak malých deti je naozaj náročné. Ako skvelé krúžky pre deti od 3 rokov sa nám osvedčili tanečné krúžky, krúžok angličtiny, ale napríklad aj krúžok keramiky, kde si deti precvičujú jemnú motoriku, kreativitu a získavajú umelecké cítenie.  

2. Podľa čoho sa orientovať, aby sme vybrali vhodný krúžok?

Talent je dôležitý, no nie podstatný a nemal by byť určujúci pri výbere aktivity pre dieťa. Talent neznamená radosť a potešenie. To by malo byť základom pri výbere krúžku. Ak má dieťa obrovské nadanie na tanec, ale jednoducho ho to nebaví, dokáže sa tomu venovať len krátky čas. Pre rozvoj dieťaťa je veľmi dôležité, aby si našlo tú svoju jedinečnú cestu, ktorou sa chce v živote uberať. Preto je vhodné dať dieťaťu vyskúšať viacero typov aktivít – možno postupne malý športovec zistí, že ho viac lákajú skúmavky alebo malá výtvarníčka nájde väčšiu záľubu v hudbe. Odporúčame, aby rodičia zistili, čo dieťaťu robí radosť a podľa toho vybrali krúžok. Určite je dobré skúšať a vyskladať dieťaťu mix, ktorý ho rozvíja vo všetkých smeroch.

3. Dajú sa deti otestovať na čo sa hodia? 

Nepotrebujete žiadne testy ani hodnotenia, stačí ak s dieťaťom trávite skutočne čas, telom aj mysľou. Len tak zistíte, čo je pre neho to najlepšie a čo by ho asi najviac bavilo. V našej spoločnosti sa mimoškolské aktivity niekedy podceňujú. Berú sa ako „lacný“ babysitting, kedy je v čase práce rodičov o dieťa postarané. Krúžky však môžu byť tými rozhodujúcimi momentami, kedy sa dieťa rozhodne, čo bude v živote robiť. Nato netreba zabúdať, že krúžky formujú aj ich budúci život. 

4. Koľko krúžkov je ideálnych pre dieťa? 

U každého dieťaťa je to individuálne. Niekomu stačí jeden a pre niekoho sú málo tri. Všetko závisí od temperamentu a schopnosti dieťaťa. Nezabúdajte však nato, že dieťa ma okrem krúžkov aj školské povinnosti. Preto ak kvôli krúžkom školu nestíha alebo ho krúžky vyčerpávajú, tak počet určite obmedzte. My odporúčame maximálne dva krúžky a vybrať z rôznych oblastí napr. jeden športový a jeden umelecký. Pre dieťa je dôležité mať čas aj na oddych a dokonca aj na nudu. Pretože aj nuda má veľký vplyv na vývoj dieťaťa. 

 5. Ako často sa má dieťa venovať svojej záľube?

Naše krúžky organizujeme raz do týždňa. To sa nám za tie roky overilo ako ideálna frekvencia. Deti si jednotlivé krúžky môžu „ochutnať“, či ich daný krúžok chytí za srdce. Naši lektori pravidelne komunikujú s rodičmi a v priebehu školského roka posielajú rodičom aj odporúčania. Ak dieťa daná aktivita baví, tak ho následne môžu prihlásiť do profesionálneho športového klubu, prípadne na ZUŠ, kde sa môžu zdokonaľovať a trénovať aj viackrát do týždňa.

6. Kam zapísať dieťa na krúžok? 

Ideálne je vyberať organizáciu, ktorá je priamo na škole alebo v blízkosti školy či vášho bydliska. Zapísať dieťa na krúžok, kam musíte dochádzať viac ako tridsať minút je náročné aj pre Vás, aj pre vaše dieťa. Preto si určite preverte, kde sa vyučovanie bude organizovať. Naše krúžky prebiehajú priamo na základných a materských školách. Rodičom tak odpadáva starosť voziť svoje dieťa. Naši lektori prichádzajú na školy, kde si priamo v družine vyzdvihujú deti a berú do tried či telocvične. Prihlasovanie prebieha na našej stránke www.kruzkyvskole.sk, kde stačí vyplniť prihlášku a všetky informácie ku krúžku Vám prídu na e-mail.

7. Treba počkať alebo hneď dieťa odhlásiť ak sa mu nepáči už na prvých stretnutiach?

Naše krúžky sú dverami do sveta a my chceme deťom otvoriť čo najviac takýchto dverí, aby mali možnosť nájsť takú aktivitu, ktorá ich skutočne baví a prináša im radosť. Preto ak dieťa už na prvom stretnutí doma povie, že ho to nebaví (alebo mu nesadol lektor či kolektív) a nechce ďalej chodiť na krúžok netreba ho nútiť. Naše združenie ponúka možnosť prvej skúšobnej lekcie zadarmo a zároveň ak sa mu na krúžku prestane páčiť napr. po 5 lekciách, tak má možnosť preradiť sa do iného krúžku a vyskúšať tak niečo nové. Na druhej strane ak dieťa často skáče z jednej aktivity na druhú, tak by to rodičia mali riešiť, lebo je to signál, že niečo nie je v poriadku.


Na našich krúžkoch sa snažíme deti zaujať pre danú aktivitu. Pozitívne ich motivujeme, ukazujeme im, že radosť sa dá nájsť v rôznych činnostiach. Nevyčerpávame ich, neporovnávame, neposudzujeme a nehodnotíme. Preto nech sa rozhodnete pre akýkoľvek krúžok, nemajte na svoje dieťa veľké očakávania či nároky. Neočakávajte ani veľké výkony, ale tešte sa z radosti a úsmevu vášho dieťaťa, ktoré sa z činnosti na krúžku teší.