Aká pochvala nestojí za nič? - Krúžky v škole

Aká pochvala nestojí za nič?

11.13.2020

„To je super“ alebo „Ty si šikovný/á“ je pochvala, ktorá nestojí za nič. Prečo je to tak a ako by mala vyzerať efektívna pochvala?

To, že pochvala je pri výchove detí nesmierne dôležitou súčasťou, by dnes už poprel hádam len málokto. Problém je však v tom, že mnohí nevieme ako správne chváliť. Teda ako chváliť tak, aby to prinieslo očakávané správanie dieťaťa v budúcnosti.

Spomeňte si na to, ako chválil niekto vás. Pamätáte si slová ako „ty si skvelý“ alebo „ide ti to výborne“ ? Pravdepodobne ich bolo niekoľko, ale nevieme kto nám ich povedal ani pri akej príležitosti. Rezonujú vám však v hlave pochvaly, kedy niekto vyzdvihol niečo konkrétne? Napríklad „Páči sa mi na tebe, že sa vieš chytiť príležitosti a nečakáš na zázrak“, „ďakujem, že si plán vypracoval do presných detailov, vidím, že si si na tom dal/a záležať“ a pod. 

Takto by sme sa mali snažiť chváliť aj deti. Pretože pod slovom šikovný, výborný či skvelý je pre dieťa veľmi náročné pochopiť, čo urobilo správne. Pekne sa usmialo, pekne pozdravilo, poriadne si upratalo detskú izbu? Skúsme byť konkrétni a povedzme dieťaťu „páči sa mi, že sa chceš podeliť s deťmi o svoje hračky“, „všimla som si, že riad, ktorý si umyla v nedeľu bol dôkladne vyčistený“ a pod. 

Dieťa tak pochopí, za ktorú konkrétnu činnosť ho chválite a má tak motiváciu také správanie opakovať.  Pri najbližšej pochvale sa pozastavte, skúste do nej vložiť túto radu a po čase pozorujte čo sa bude diať s vami aj s vašim dieťaťom.


Tip: Tento spôsob pochvaly je výborné aplikovať aj vo vzťahoch s dospelými – súkromnými či pracovnými.