8 dôvodov prečo začať s bojovým umením - Krúžky v škole

8 dôvodov prečo začať s bojovým umením

04.04.2022

Bojové umenia, najbohatší kultúrny poklad Ázie, sa stali globálnym fenoménom a pozitívne ovplyvnili stovky miliónov ľudí na celom svete. Cvičenie bojového umenia spája v sebe všetko, čo potrebujete na to, aby ste viedli zdravý a vyrovnaný životný štýl. Z bojových umení môžu mať veľký úžitok ľudia všetkých vekových kategórií vrátane detí a seniorov. Jednoducho povedané, nikdy nie je neskoro začať svoju vlastnú cestu bojových umení.

Sedem najpopulárnejších bojových umení a ich pôvod

  • Karate - Japonsko
  • Kung Fu - Čína
  • Džudo - Japonsko
  • Muay Thai - Thajsko
  • Brazílske jiu-jitsu - Brazília
  • Krav Maga - Izrael
  • Aikido - Japonsko.

V tomto článku vám ponúka 8 najväčších benefitov, ktoré táto starodávna forma cvičenia a sebaobrany ponúka:

1) Zvýšená sebadôvera

Bojové umenia nielenže dokážu formovať svaly, ale môžu tiež zmeniť váš charakter k lepšiemu. Nový pocit sebavedomia a sebaistoty sprevádza uspokojenie z viditeľných výsledkov na tréningu, zatiaľ čo pokora a rešpekt k životu, ľudom aj vaším súperom budú nepochybne nasledovať po pochopení životného štýlu bojového umenia.

2) Cvičenie celého tela

Bojové umenia patria medzi najaktrobatickejšie športy. Vysoké kopy, bloky, oblúky a úskoky si vyžadujú flexibilitu, dobré držanie tela, stabilitu a silné vnútorné svaly. Tréningy bojových športov zvyšujú celkovú fyzickú výdrž a telesnú odolnosť. Veľkou výhodou tréningu sebaobrany a bojového športu je zameranie sa na správne dýchanie a celkové správne držanie tela, ktoré je v dnešnej dobe veľmi dôležité a funguje ako rehabilitácia ku sedavému spôsobu života.

3) Zvýšená flexibilita

Flexibilita je dôležitou súčasťou tréningu bojových umení. Vysoká úroveň flexibility umožňuje športovcom vysoko kopať a byť veľmi pohyblivými a efektívnymi. Flexibilita a ohybnosť je takisto kľúčovým faktorom v prevencii proti zraneniam. Zahrnutie stretchingu do tréningového procesu výrazne znižuje riziko zranení všetkých študentov.

4) Lepšia koordinácia

Jedným zo spôsobov, ako bojové umenia zlepšujú rovnováhu a koordináciu, je cvičenie a opakovanie rovnakých pohybov až do dokonalosti. Nové zručnosti a techniky sa naučíte prostredníctvom cvičení, pri ktorých opakujete podobné pohyby veľa krát. Precvičovanie týchto pohybových vzorcov trénuje vaše telo, aby sa pohybovalo efektívnejšie.

5) Zručnosti sebaobrany

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa prihlásiť do kurzu bojových umení, je získanie sebaobranných zručností. Bez ohľadu na to, na ktorú disciplínu bojových umení sa študent zameria, naučí sa neoceniteľné sebaobranné techniky. Osvojenie si sebaobranných taktík ako aj pocit úspechu z pravidelnej práce dodáva deťom sebavedomie, aby sa mohli postaviť šikanujúcim osobám v škole.

6) Zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie

Zdravie je často jednou z hlavných motivácií dospelých, aby začali tréning bojových umení. Je dobré známe, že takýto tréning môže posilniť vaše srdce a znížiť váš krvný tlak. Ak je srdce slabé, tak musí pracovať naozaj tvrdo, aby splnilo svoju úlohu. Keď však cvičením posilníte svoje srdce, pracuje efektívnejšie a pumpuje viac krvi s menšou námahou.

7) Zlepšenie mentálne výdrže

Študenti bojových umení nielenže získavajú fyzickú silu, ale počas tréningov si rozvíjajú aj svoje mentálne schopnosti. Bojové umenie zahŕňa vykonávanie zložitých techník, ktoré si vyžadujú intenzívne sústredenie. Cvičenci sa popritom učia sústrediť pod tlakom, čo sa dá využiť nielen pri sparingu, ale aj pri štúdiu!

8) Zlepšenie sociálnych zručností

Je ľahšie nadviazať priateľstvo, ak máte spoločné záujmy. Preto ak navštevujete hodiny obľúbenej disciplíny bojových umení, máte skvelú možnosť získať dlhotrvajúce priateľstvá

Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Ema Brázdová